Spustelėk aktyvias ikonėles ir sužinok, kokie buvo žmonių gyvenamieji namai prieš 100 metų.
Praeityje gyvenimas bei namai ir pastatai mieste bei kaime labai skyrėsi. Dabar didelių skirtumų beveik neliko, nes tiek miestuose, tiek kaimuose yra labai įvairių gyvenamųjų namų. Lietuvoje prieš daugiau kaip 100 metų buvo statomi mūriniai arba mediniai neaukšti namai. Daugiau nei prieš 140 metų Vilniuje suprojektuotas bene pirmasis vonios kambarys. Maždaug 1900 metais pirmą kartą vilniečio namuose buvo įžiebta elektros lemputė.
Pradėti tiesti miesto vandentiekio ir kanalizacijos tinklai. Gatvės ir namai palaipsniui švarėjo, šviesėjo, atsirado įvairių naujovių, pavyzdžiui, radiatorių, elektrinių šviestuvų, vandeniu nuplaunamų klozetų. Jeigu norite pamatyti tokius namus, apsilankykite Lietuvos didžiųjų miestų senamiesčiuose.
Miestuose gyvenusių žmonių butai labai skyrėsi, tai priklausė nuo jų profesijos ir turtinės padėties. Mieste gyvenusių turtingų žmonių namuose daugiausia dėmesio buvo skiriama svetainei, darbo kabinetui, valgomajam. Šios namo patalpos būdavo svarbiausios. Jose priimdavo svečius, todėl šeimininkai šias patalpas apstatydavo puošniausiais baldais. Darbo kabinetas būdavo susijęs su žmogaus specialybe, pavyzdžiui, gydytojo, vaistininko, teisininko arba architekto. O štai kiti kambariai, tokie kaip miegamasis, išlaikė didesnį privatumą.
Pasiturinčio vilniečio namų svetainėje stovėdavo minkštųjų baldų komplektas. Jį sudarė sofa arba kanapa, foteliai, krėslai, kėdės ir prie jų priderintas staliukas.
Taip gyveno turtingi miesto žmonės.
1900 metais Vilniuje ypač suklestėjo prekyba baldais, pagamintais iš metalo.
Prieš šimtą metų Lietuvos kaimuose ir vienkiemiuose dažniausiai buvo statomi mediniai vieno aukšto namai. Šalia namų stovėdavo kiti pastatai, pavyzdžiui, tvartas, kur laikydavo ūkio gyvulius, kluonas, malkinė, plytėdavo dirbamos žemės plotai.
Lietuvoje yra saugomų kaimo sodybų. Tokių sodybų yra Varėnos rajone Zervynų kaime. Šiame Dzūkijos kaime gyventojai daugiausia vertėsi žvejyba ir medžiokle, rinko miško gėrybes, pynė iš šiaudų, vytelių, audė. Garsėjo bitininkyste ir bitininkais-drevininkais. Istoriją liudijančios sodybos yra saugomos valstybės.
Dažniausiai kaimo sodybose elektros nebūdavo, žmonės pasišviesdavo žibalinėmis lempomis. Dauguma baldų būdavo mediniai: lovos, stalai, spintos, kėdės ir suolai, o patalynė ir staltiesės būdavo išaustos moterų rankomis.
Spustelėk aktyvias ikonėles ir sužinok, kuo mums svarbios Lietuvos pilys ir dvarai.
Lietuvos pilys ir dvarai – mūsų tautos ir šalies istorijos saugotojai. Lankantis pilyse ir dvaruose galima pamatyti ir pajausti, kaip žmonės gyveno prieš daugybę metų. Dvaruose virė gyvenimas: juose vykdavo daug svarbių susitikimų, buvo sprendžiami įvairūs klausimai. Vieni pas kitus į svečius keliaudavo didikai, įtakingi asmenys rinkdavosi spręsti svarbių vietos ar šalies klausimų.
Nuo seno per dvarus – kultūros puoselėjimo, švietimo židinius – keliaudavo ir juose burdavosi iškiliausi kultūros ir meno pasaulio atstovai. Per Lietuvos teritoriją keliaujantys kilmingieji, garsios asmenybės apsistodavo pakelės pilyse ir dvaruose. Pavyzdžiui, Napoleonas I, 1812 metais nuo Jiesios piliakalnio stebėjo savo kariuomenės persikėlimą per Nemuną ties Kaunu.
Šiais laikais daugumoje Lietuvos pilių ir dvarų vyksta įvairūs renginiai, koncertai.
Jeigu nori geriau suprasti, kaip gyveno žmonės prieš daugiau kaip 500 metų, apsilankyk ežerų apsuptoje Trakų pilyje. Manoma, kad pilį pradėjo statyti Lietuvos didysis kunigaikštis Kęstutis, o užbaigė jo sūnus Vytautas. Tais laikais Trakai buvo klestintis miestas, gausiai lankomas ir svetingai priimantis keliautojus, pirklius, garbingus svečius ir užsienio pasiuntinius.
Dvarus valdė turtingi žmonės. Raudondvario dvaras yra pastatytas daugiau nei prieš 400 metų. Jį valdė įvairios didikų giminės. Paskutinieji – didikai Tiškevičiai. Iš pradžių šis dvaras buvo medinis, tačiau, kai sudegė, grafas Tiškevičius pastatė mūrinius pastatus.
Šiame dvare galima apsilankyti ir dabar: pasivaikščioti po gėlynais kvepiantį didelį parką, apsilankyti pastatuose, suvalgyti ledų kavinėje ir pamatyti žirgus žirgyne.