Žemę gaubia oro sluoksnis. Oras, kuriuo mes kvėpuojame – bespalvės, bekvapės, beskonės dujos. Oras nuolat keičiasi. Pokyčius lemia įvairūs gamtos reiškiniai: saulės šviesa, šiluma, vėjo kryptis, stiprumas, krituliai, metų laikai, kintantis klimatas ir kt. Žmogaus veikla daro įtaką klimato kaitai.
Spustelėk aktyvias ikonėles ir sužinok daugiau informacijos.
Saulė yra žvaigždė, aplink kurią skrieja Žemė ir kitos Saulės sistemos planetos. Saulė yra šviesos ir šilumos šaltinis, ji sukasi apie savo ašį, juda ta pačia kryptimi, kaip ir Žemė.
Vėjas – tai oro judėjimas Žemės paviršiaus atžvilgiu. Oras nuolat juda, todėl vėjas taip pat keičiasi. Jis turi tam tikrą stiprumą ir kryptį.
Vanduo – bespalvis, bekvapis, beskonis skystis. Jis gali būti dujinės, skystosios ir kietosios būsenos.
Debesys – tai vandens lašelių ir ledo kristalų sankaupos. Debesys būna įvairių formų ir spalvų: balti, pilki, juodi. Kai vandens lašeliai ir ledo kristalai pasidaro stambūs ir negali išlikti pakibę virš Žemės paviršiaus, iškrinta krituliai – dulksna, lietus ar sniegas.
Dėl žmonių veiklos keičiasi klimatas. Aplinką labiausiai teršia gamyklos, fabrikai, automobiliai. Žmonės stengiasi saugoti aplinką: sodina medžius, renka ir rūšiuoja šiukšles, stato saulės, vėjo elektrines.
Spustelėk aktyvias ikonėles ir sužinok apie skirtingas kritulių rūšis.
Lietus – tai lašų pavidalo krituliai, iš debesų krintantys ant žemės paviršiaus. Lietaus lašų dydis maždaug 1–2 milimetrai.
Sniegas – tai kieti krituliai, susidarantys iš snaigių (ledo kristalų). Snaigės būna įvairių formų. Krisdamos snaigės jungiasi tarpusavyje ir taip susidaro sniego dribsniai.
Šlapdriba – tirpstančio sniego ir lietaus krituliai.
Dažniausiai krinta esant teigiamai oro temperatūrai.
Kruša – krituliai, kuriuos sudaro įvairaus dydžio ledo gabaliukai – ledėkai. Krinta šiltuoju metų laiku, dažniausiai iš storų kamuolinių debesų. Kruša trunka kelias minutes, kartais iki pusvalandžio.
Lijundra – ledo sluoksnio susidarymas, kai beveik tuo pačiu metu lyja ir šąla. Lijundros apšalo sluoksnis būna nuo kelių milimetrų iki kelių centimetrų. Susidarius kelių centimetrų storio ledo sluoksniui gali lūžti šakos, nutraukiami laidai, naikinami pasėliai, automobilių eismo sąlygos tampa pavojingos.