Gaublys yra apvalus, kaip ir planeta Žemė. Gaublyje, kaip ir plokščiame žemėlapyje, vaizduojama sausuma, vanduo, žemynai, vandenynai ir kita. Mūsų planetos – Žemės – paviršių sudaro vanduo ir sausuma. Žalia ir rusva spalva pažymėta sausuma. Tamsiai žalia – žemumos, šviesiai žalia – lygumos, gelsva – aukštumos, kalnai yra rudos spalvos, mėlyna spalva žymimi vandens plotai.
Sausumą sudaro 6 žemynai su salomis.
Pasaulinį vandenyną sudaro 4 tarpusavyje susisiekiančios dalys: Ramusis vandenynas, Atlantas, Indijos vandenynas ir Arkties vandenynas. Pagal fizines ir geografines savybes išskirtas (bet ne visuotinai pripažintas) Pietų vandenynas apima Ramiojo, Atlanto, Indijos vandenynų pietines dalis.
Kiekvieną vandenyną sudaro jūros, įlankos, lagūnos, sąsiauriai, fjordai. Vandenynuose būna įvairus kiekis skirtingo dydžio salų. Didžiausią plotą jos užima Ramiajame ir Arkties vandenynuose.
Spustelėk aktyvias ikonėles ir sužinok apie žemynus ir vandenynus.
Eurazija – didžiausias žemynas Žemėje. Eurazijos žemyną sudaro dvi dalys – tai Europa ir Azija.
Europa yra Šiaurės pusrutulyje. Šiaurėje prie Europos krantų yra Arkties vandenyno jūros – Baltoji, Barenco ir Norvegijos jūra. Vakaruose ir pietuose – Atlanto vandenyno jūros: Baltijos, Šiaurės, Viduržemio, Marmuro, Juodoji ir Azovo jūra. Europos klimatas vidutinis – nei per karštas, nei per šaltas. Šilčiausi ir sausiausi orai būna vasarą (nuo birželio iki rugsėjo), o šalčiausi – žiemą (nuo gruodžio iki kovo).
Lietuva – valstybė Europoje. Lietuva yra Europos žemyne, Europos viduryje. Vakaruose prieina prie Baltijos jūros. Šiaurėje ribojasi su Latvija, rytuose ir pietuose – su Baltarusija, pietvakariuose – su Lenkija ir Rusijos Federacijos Kaliningrado sritimi.
Azijos žemynas yra Šiaurės pusrutulyje. Azijos krantus skalauja Arkties vandenynas, Ramusis vandenynas, Indijos vandenynas, Atlanto vandenyno jūros: Viduržemio, Egėjo, Marmuro, Juodoji jūra.
Šiaurės Amerika – žemynas Šiaurės pusrutulyje, į šiaurę nuo Pietų Amerikos, tarp Atlanto, Ramiojo ir Arkties vandenynų. Šiaurės Amerika su Pietų Amerika sudaro Ameriką.
Didesnioji Pietų Amerikos žemyno dalis yra Pietų pusrutulyje. Pietų Amerika yra tarp Atlanto ir Ramiojo vandenynų.
Antarktida – Pietų pusrutulio žemynas, kuriame yra Pietų ašigalis. Antarktidą supa Pietų vandenynas. Antarktidoje nuolatinių gyventojų nėra, tačiau yra keliolika gyvenamųjų tyrimų stočių.
Australija – valstybė, apimanti Australijos žemyną ir Tasmanijos salą. Australija suskirstyta į 6 valstijas ir 3 teritorijas.
Afrika – žemynas į pietus nuo Europos, esantis tarp Atlanto ir Indijos vandenynų.
Ramusis vandenynas yra tarp Azijos, Australijos, Šiaurės ir Pietų Amerikos bei Antarktidos.
Atlanto vandenynas yra tarp Europos ir Afrikos, Šiaurės ir Pietų Amerikos, Antarktidos. Šiaurėje jungiasi su Arkties vandenynu.
Indijos vandenynas – pasaulinio vandenyno dalis, esanti tarp Afrikos, Azijos, Australijos ir Antarktidos.
Arkties vandenyno krantai labai raižyti, daug įlankų. Pakraščiuose daug salų. Daugelis salų yra apledėjusios.
Pietų vandenynas – pasaulinio vandenyno dalis, kuri juosia Antarktidą. Jį sudaro Atlanto, Indijos ir Ramiojo vandenyno dalys.
Svarbu prisiminti, kokios yra pagrindinės pasaulio kryptys.Pagrindinės pasaulio kryptys, padedančios orientuotis, yra Šiaurė (N), Pietūs (S), Rytai (E), Vakarai (W).
Spustelėk aktyvias ikonėles ir sužinok, kaip jas rasti gaublyje.
Šiaurės pusrutulyje yra šie žemynai: Azija, Europa, Šiaurės Amerika, Pietų Amerikos dalis, Afrikos dalis.
Šiaurės pusrutulyje esančius žemynus skalauja Arkties, Atlanto, Ramiojo, Indijos vandenynai.
Pusiaujas – linija (didysis apskritimas).
Pusiaujas vienodai nutolęs nuo abiejų ašigalių (polių).
Pietų pusrutulyje yra žemynai: Antarktida, Australija, didžioji Pietų Amerikos dalis, trečdalis Afrikos ir kai kurios Azijos salos.
Šį pusrutulį daugiausia sudaro vandenynai: Ramusis ir Indijos vandenynai, Arkties vandenynas, pusė Atlanto vandenyno, Pietų vandenynas.
Šiaurės ašigalis – vienas iš dviejų taškų, kur Žemės sukimosi ašis kertasi su paviršiumi. Šiaurės ašigalis yra Arkties vandenyne. Oro vidutinė temperatūra žiemą -40, vasarą apie 0 °C.
Pietų ašigalis – vienas iš dviejų taškų, kur Žemės sukimosi ašis kertasi su paviršiumi. Pietų ašigalis yra Antarktidoje. Vidutinė metinė temperatūra -48,9 °C (aukščiausia -14,7 °C, žemiausia -74,3 °C).