Spustelėk aktyvius paveikslėlius ir sužinok daugiau apie lietuvius pasaulyje.
Lietuvoje 2022 m. pradžioje gyveno 2 mln. 806 tūkst. žmonių.
Dėl įvairių priežasčių gyventojai priima sprendimą išvykti iš šalies, kurioje gyvena. Tai vadinama emigracija.
Lietuva nuo seno patyrė ne vieną emigracijos bangą, tai reiškia tam tikru laikotarpiu daug žmonių paliko Lietuvos valstybę. Didesnės lietuvių išvykimo iš Lietuvos bangos prasidėjo prieš kiek daugiau nei 150 metų.
Šiomis dienomis daugybė lietuvių gyvena išsibarstę po įvairiausius pasaulio kraštus – skaičiuojama, kad už Lietuvos ribų gyvena apie 1,3 mln. lietuvių ir lietuvių kilmės žmonių, tai yra apie trečdalis lietuvių tautos. Lietuviai gyvena visuose pasaulio žemynuose, išskyrus Antarktidą.
Nepaisant to, kad lietuviai gyvena kitose užsienio valstybėse, jie vis tiek išlieka lietuviai ir gali kurti, mokytis lietuviškai, bendradarbiauti su Lietuva, balsuoti Lietuvos Prezidento ir kituose rinkimuose, švęsti Lietuvos šventes ir pergales, rūpintis Lietuvoje gyvenančiais žmonėmis ar spręsti kitas problemas.
Pasaulio lietuviai užsienyje buriasi į bendruomenes, jose švenčia tradicines šventes, laikosi tradicijų. Tėvai leidžia vaikus į lituanistines mokyklas, kad būtų išsaugota lietuvių kalbos tradicija, žmonės buriasi į šokių ansamblius, chorus, teatro būrelius. Taip lietuviai visame pasaulyje siekia palaikyti ryšį su tėvyne, prisiminti senelių ir prosenelių saugotas tradicijas ir perduoti jas ateities kartoms.
Už Lietuvos ribų gyvena apie 1,3 milijono lietuvių. Į kokius žemynus ir valstybes jie išvyksta?
Dažniausiai lietuviai renkasi emigruoti į Europą bei Šiaurės Amerikos žemyną, tačiau nemažai gyvena ir Afrikos, Azijos, Australijos žemynuose.
Jau daugelį metų pagrindinė lietuvių emigrantų kryptis yra Jungtinė Karalystė – vidutiniškai 33 proc. visų išvykstančiųjų renkasi šią valstybę. Kitos emigracijos kryptys – Vokietija, Norvegija, Airija, JAV, Ispanija ir kitos šalys.