Lietuviai iš Lietuvos emigravo ne kartą. Turbūt ir tavo šeimoje ar giminėje yra į kitą šalį išvykusių gyventi žmonių. Taip nutinka dėl įvairių įvykių pasaulyje ir situacijos Lietuvoje.
Spustelėk aktyvius paveikslėlius ir sužinok išvykimo priežastis.
Vieni Lietuvą palieka dėl ekonominės situacijos – ieško geresnių gyvenimo sąlygų. Žmonės gyventi į kitą šalį išvyksta ieškodami darbo, išsilavinimo galimybių.
Kiti iš Lietuvos turėjo pasitraukti dėl politinės situacijos šalyje, tai yra dėl saugumo. Vykstant karui ar sovietų valdžiai užėmus Lietuvą šie lietuviai iš šalies dažniausiai turėjo pasitraukti slapta, nes kilo grėsmė jų gyvybei.
Taip pat yra žmonių, kurie persikelia gyventi į kitą šalį dėl aplinkos – nori gyventi šiltesniame klimate, prie jūros ar vandenyno, nori sutikti naujų žmonių.
Pasaulio naujienose neretai galime išgirsti apie lietuvių pasiekimus. Lietuvos vardas buvo minimas aptarinėjant 1933 metų Dariaus ir Girėno skrydį per Atlantą, Lietuvos sportininkų pagerintus pasaulio rekordus, mokslininkų atradimus. Kai kurie lietuviai Lietuvos vardą populiarina gyvendami už Lietuvos teritorijos ribų.
Sužinok, koks Lietuvą garsinančių lietuvių likimas. Spustelėk aktyvias ikonėles ir sužinok gyvenimo istorijas.
Algirdas Antanas Avižienis
Algirdas Antanas Avižienis – garsus informatikos mokslininkas.
1944 m. pavasarį Avižienių šeima emigravo iš Lietuvos. A. Avižienis augo ir mokėsi JAV. Mokslininkas dirbo NASA ir sukūrė kompiuterį, kuris padėjo apsaugoti kosminius laivus nuo gedimų. Su šia technologija kosminiai erdvėlaiviai dirba jau daugiau nei 40 metų. A. Avižienis po Lietuvos nepriklausomybės atgavimo grįžo į gimtinę ir ėmėsi vadovauti Vytauto Didžiojo universitetui.
Bernardas Brazdžionis, slapyvardis Vytė Nemunėlis
Bernardas Brazdžionis ar Vytė Nemunėlis?
Tai tas pats garsus lietuvių poetas Bernardas Brazdžionis, o štai vaikams geriau žinomas Vytės Nemunėlio slapyvardžiu.
Buvo meškinas Rudnosis, Rudnosienė – jo žmona. Ir turėjo jie meškiuką,- Rudnosiuką, kaip ir jie.
Turbūt esi girdėjęs ar skaitęs šią istoriją apie meškiuką Rudnosiuką. Tai Bernardo Brazdžionio kūryba.
Lietuvoje poetas mokytojavo, redagavo žurnalus, sovietų valdžiai okupavus Lietuvą, 1944 m. pasitraukė į JAV, tačiau ten toliau dirbo Lietuvos labui. Į Tėvynę B. Brazdžionis su turistų grupe atvyko tik prabėgus daugiau nei 40 metų. Nuo to laiko beveik kasmet Bernardas su žmona Aldona grįždavo į Lietuvą.
Jonas Mekas
Jonas Mekas – vienas žymiausių Lietuvos kino kūrėjų, menininkų.
Jonas Mekas gimė ir augo Lietuvoje, tačiau iš Lietuvos pasitraukė 1944 metais, gyveno JAV.
Jonas Mekas buvo vienas pirmųjų, kuris pradėjo kurti kino dienoraščius. Jo darbai buvo puikiai įvertinti Amerikoje ir Europoje.
Prof. Birutė Galdikas
Birutė Galdikas yra gamtosaugininkė, žymiausia orangutanų tyrinėtoja.
Birutės Galdikas tėvai baigiantis Antrajam pasauliniam karui, norėdami išvengti sovietų okupacijos, pasitraukė iš Lietuvos. Būsimoji pasaulinio garso mokslininkė Birutė užaugo Kanadoje.
Indonezijos Borneo saloje mokslininkė įkūrė pirmąjį orangutanų stebėjimo centrą. B. Galdikas yra pelniusi daugybę apdovanojimų, apie ją yra sukurta dokumentinių filmų, profesorė dalyvauja rengiant Lietuvos mokslininkus, skaito paskaitas, priima jaunuosius tyrėjus praktikai Borneo saloje.
Ruta Lee
Lietuva Holivude!
Ruta Lee (Rūta Kilmonytė) – JAV lietuvių aktorė. Aktorė gimė Kanadoje, tačiau jos tėvai čia atvyko iš Lietuvos.
Ruta Lee garsi kino žvaigždė, jai skirta žvaigždė Holivudo Šlovės alėjoje.
Nors Ruta Lietuvoje niekuomet negyveno, ji moka kalbėti lietuviškai ir aktyviai rėmė kovą už Lietuvos nepriklausomybę, visuomet pabrėžia savo šaknis. Jos darbai Lietuvos labui įvertinti ordinu „Už nuopelnus Lietuvai“ Riterio kryžiumi.
Domantas Sabonis
Domantas Sabonis – Lietuvos krepšininkas. Jo tėvai lietuviai, tačiau Domantas gimė Amerikoje.
Domantas yra profesionalus krepšininkas, nors gyvena ir krepšinį žaidžia Jungtinėse Amerikos Valstijose, mielai prisijungia prie Lietuvos rinktinės ir kovoja už jos pergales.
Linas Jurgutis
Pirma Lino pažintis su gyvenimu užsienyje buvo studijos Danijoje. Vėliau darbus tęsė Prancūzijoje. Po dvejų metų, praleistų Paryžiuje, Linas nusprendė, jog pasisėmė užtektinai patirties, kad su ja parvyktų prisidėti prie Lietuvos gerovės kūrimo.