Patyrinėk žemėlapį. Jame pavaizduotos šalys – Europos Sąjungos narės.
Spustelėk aktyvias ikonėles ir sužinok, kas yra Europos Sąjunga.
Europos Sąjunga (ES) – unikali 27 Europos šalių, vadinamų valstybėmis narėmis, arba ES šalimis, partnerystė. Lietuva ES nare tapo 2004 metais.
Kartu jos užima didžiąją Europos žemyno dalį. ES gyvena maždaug 447 mln. žmonių, t. y. apie 6 proc. pasaulio gyventojų. ES šalių piliečiai yra ir ES piliečiai.
Kiekviena ES šalis turi savo kultūrą, kalbą ir tradicijas, tačiau visų jų bendros vertybės yra tos pačios ir, būdamos Europos Sąjungos narėmis, šalys privalo tas vertybes gerbti.
Europos Sąjungos šalys veikia kartu, bendrai sprendžia ūkio ir politikos klausimus.
Visos šalys ES narės pasirašo sutartį. ES sutartyse išdėstytos taisyklės, pagal kurias veikia ES.
Pasižiūrėk vaizdo įrašą apie Lietuvos Europos sutartį.
Viena iš pagrindinių visas ES šalis vienijančių vertybių yra demokratija. Tai reiškia, kad ES narėmis gali būti tik demokratinės šalys.
Visos Europos Sąjungos šalys kartu stengiasi, kad:
- Europoje būtų taika;
- žmonės gerai gyventų;
- su visais būtų elgiamasi sąžiningai ir niekas neliktų nuskriaustas;
- būtų gerbiamos visų žmonių kalbos ir kultūra;
- Europos ekonomika būtų stipri, o šalyse būtų atsiskaitoma tais pačiais pinigais, kad būtų lengva tarpusavyje prekiauti.
ES vėliava – tai 12 aukso spalvos žvaigždžių ratas mėlyname fone. Jos simbolizuoja Europos tautų vienybę, solidarumą ir darną.
Europos Sąjungos himnas.
Nuo 1972 m. Europos himnas yra Bethoveno simfonijos Nr. 9 „Odės džiaugsmui” įžangos fragmentas.
Pasiklausyk ir išmok jį.
Spustelėk aktyvius paveikslėlius ir sužinok apie ES valdžios institucijas.
Europos Parlamento narius kas penkerius metus tiesiogiai renka Europos Sąjungos piliečiai. Tuose rinkimuose gali balsuoti visi ES šalių piliečiai. Europos Parlamentas kartu su Europos Sąjungos Taryba priima sprendimus dėl ES teisės aktų.
Europos Vadovų Taryboje susitinka išrinktieji ES šalių lyderiai: valstybės ir vyriausybės vadovai. Vadovai renkasi bent keturis kartus per metus. Dažnai jų posėdžiai vadinami Europos aukščiausiojo lygio susitikimais. Europos Vadovų Taryba nustato ES pagrindinius politinius prioritetus ir bendrą politikos kryptį. Jos darbui vadovauja kas pustrečių metų renkamas pirmininkas.
Europos Komisiją sudaro 27 nariai – po vieną iš kiekvienos ES šalies. Europos Komisijos darbuotojai siūlo Europos Sąjungos įstatymus.
Europos Sąjungos Taryba, arba trumpiau Taryba, atstovauja ES šalių vyriausybėms. Susitikę Taryboje visų ES šalių ministrai aptaria ir priima sprendimus dėl ES politikos ir teisės aktų. Kurios srities ministrai dalyvauja posėdyje, priklauso nuo svarstomų klausimų temos. Pavyzdžiui, jeigu posėdžio klausimai susiję su oro tarša, jame dalyvaus aplinkos ministrai. Jeigu posėdis skirtas nedarbo klausimams, į jį rinksis už užimtumą ir socialinius reikalus atsakingi ministrai.
Spustelėk aktyvius paveikslėlius ir sužinok, kuo ES svarbi mūsų gyvenime.
Galima keliauti, studijuoti, dirbti ir gyventi bet kurioje ES šalyje. Veikiant ES bendrajai rinkai, žmonės gali laisvai judėti.
ES yra panaikinusi kliūtis, trukdžiusias jos narėms tarpusavyje laisvai prekiauti. Tai reiškia, kad prekes galima gaminti, parduoti ir pirkti bet kurioje ES šalyje. Be to, vartotojai gali rinktis iš didesnio produktų asortimento, o kainos yra mažesnės.
Pagal Šengeno susitarimą daugumoje ES šalių sienų kontrolė nebetaikoma. Dabar daugumos ES valstybių sienas galima kirsti net neparodžius paso.
Užsienyje naudotis mobiliaisiais telefonais ir išmaniaisiais įrenginiais pastaraisiais metais tapo gerokai pigiau. Pagal ES taisykles buvo panaikinti tarptinklinio ryšio mokesčiai, taigi užsienyje naudodamiesi savo telefonu mokėsite tiek pat, kiek savo šalyje.
Keliaudami kitoje ES šalyje galite susirgti arba patirti nelaimingą atsitikimą. Turėdami Europos sveikatos draudimo kortelę turite teisę gauti visą būtiną medicininę priežiūrą, kol grįšite į savo šalį. Užsienyje gausite valstybės teikiamas sveikatos priežiūros paslaugas už tokią pat kainą kaip ir vietos gyventojai.
ES galima mėgautis švariu maudyklų ir geriamuoju vandeniu. Aplinkos taršai sienų nėra, todėl ES nustatė privalomas, visoje Europoje taikytinas oro ir vandens taršos ribines vertes. ES šalys privalo užtikrinti, kad šios ribos nebūtų viršijamos.