Kompasas – tai prietaisas, kuris padeda nustatyti pasaulio kryptis. Kompasų būna įvairių.
Spustelėk aktyvias ikonėles ir sužinok, kokių būna kompasų.
Magnetinis kompasas – laisvai besisukanti ant ašies nuolatinio magneto rodyklė pagal Žemės magnetinį lauką pasisuka vienu galu į šiaurę, kitų – į pietus.
Kompasas išmaniuosiuose telefonuose naudojamas įvairioms navigacijos ir orientacijos funkcijoms. Sportui skirtuose laikrodžiuose kompasas naudojamas orientavimosi sporte ir žygiuose.
Kompasą sudaro galvutė, adata, orientuojanti strėlytė, krypties rodyklė.
Spustelėk aktyvias ikonėles ir sužinok apie kompaso dalis.
Adata – tai bene pagrindinė kompaso dalis. Adatos raudonasis galas visada rodo šiaurę Š (N).
Besisukantis žiedas (galvutė). Ant jo užrašytos pasaulio kryptys Š (N), P (S), R (E), V (W).
Šiaurės žyma.
Krypties (judėjimo) žyma. Rodo kryptį, kuria judama.
Orientavimosi strėlytė.
Spausk nuosekliai iš eilės numeriukus ir sužinok, kaip reikia naudotis kompasu.
Norint nustatyti pasaulio kryptis, pavyzdžiui pietvakarių, reikia ant kompaso galvutės esantį pietvakarių PV (SW) žymėjimą sutapatinti su judėjimo krypties rodykle.
Tuomet pačiam kartu su kompasu suktis taip, kad orientuojančios strėlytės šiaurės kryptis sutaptų su kompaso adatos šiaurės kryptimi. Kad kompasas rodytų teisingus duomenis, reikia jį laikyti taisyklingai, padėti lygiai ant delno, o delną laikyti priešais krūtinę arba padėti ant horizontalaus pagrindo, šalia neturi būti metalinių daiktų.
Norint nenukrypti nuo judėjimo krypties, nebūtina nuolat žiūrėti į kompasą. Tiesiog priekyje, judėjimo krypties linijoje, pasirenkamas koks nors orientyras (tai gali būti aukštas medis, uola, kalvos viršūnė ar panašiai) ir einama tiesiai jo link. Priėjus ir vėl sutikslinus kryptį, pasirenkamas kitas priekyje esantis orientyras. Orientyrus geriausia rinktis kuo tolimesnius, tačiau aiškiai matomus.