Spustelėk aktyvias ikonėles ir sužinok, kas padeda orientuotis vietovėse.
Jeigu vyktume į nežinomą vietovę, ką reikėtų žinoti ir kaip reikėtų pasiruošti, kad nepasiklystume?
Reikia turėti planą. Planas – tai brėžinys, kuriame yra vaizduojama tam tikra vieta.
Kokių gali būti planų?
Planų gali būti skirtingų, pavyzdžiui, pastato, miesto, klasės, parko arba miško planas.
Plane objektai nubraižyti plokštumoje. Jie vaizduojami taip, lyg žiūrėtume iš viršaus žemyn.
Plane vaizduojami objektai pažymėti sutartiniais ženklais. Jie yra daug kartų sumažinti, todėl skiriasi jų tikrasis dydis ir dydis plane.
Planas padeda orientuotis tam tikroje vietoje ir nepasiklysti.
Vietovės planas – tai sumažintas tam tikros vietovės vaizdas. Jame objektai vaizduojami iš viršaus. Vietovės planas padeda orientuotis erdvėje ir nepasiklysti.
Žemėlapis – sumažintas ir apibendrintas Žemės teritorijos arba kitokios erdvės srities vaizdas plokštumoje. Žemėlapyje yra perteikiama informacija apie pasirinktus erdvės objektus, jų savybes ir tarpusavio ryšius. Žemėlapis gali būti ne tik popierinis, bet ir skaitmeninis. Todėl jį galima naudoti ir išmaniuose įrenginiuose.
Kompasas – tai prietaisas, skirtas orientuotis pasaulio krypčių atžvilgiu. Kompasų būna įvairių rūšių. Jie naudojami laivų, orlaivių, erdvėlaivių kursui nustatyti. Taip pat jie padeda orientuotis keliaujant, atliekant matavimus ir kt. Kompasas yra labai tikslus prietaisas.
Yra keturios pagrindinės pasaulio kryptys: Šiaurė (Š), Pietūs (P), Rytai (R), Vakarai (V).
Orientyrais vietovėje gali būti ir gamtos objektai. Jei neturi kompaso, plano ar žemėlapio, jie padeda orientuotis, nustatyti pasaulio kryptis. Jei tai yra naktis, orientuotis gali padėti žvaigždės – Didieji Grįžulo Ratai, Mažieji Grįžulo Ratai. Jei diena, galima orientuotis pagal Saulę. Taip pat vietovėje gali padėti orientuotis aplinkos požymiai, pavyzdžiui, medžiai, akmenys, skruzdėlynas ir kt.
Sutartiniai ženklai – tai specialūs simboliai, naudojami įvairiems objektams žemėlapyje arba plane pažymėti. Pavyzdžiui, norint nurodyti medžio vietą, galima naudoti mažą medžio paveikslėlį. Norint pažymėti namą, galima naudoti stačiakampį. Šie ženklai padeda lengviau suprasti, kur yra tam tikri objektai, net jei tik žiūrime į paprastą piešinį ar planą. Kartais šiuos ženklus grupuojame, kad juos būtų lengviau suprasti.
Spustelėk aktyvias ikonėles ir sužinok daugiau apie sutartinius ženklus.
Sutartiniai ženklai pastato objektams žymėti, pavyzdžiui buto planas, mokyklos planas.
Gamtos objektus žymintys sutartiniai ženklai.
Vietovėje esančių objektų vaizdavimas sutartiniais ženklais.