Apie tai, kaip laisvalaikį leido mūsų seneliai ar proseneliai, galime sužinoti iš pasakojimų, nuotraukų ar filmų. Taip pat informacijos apie praeitį randame knygose, enciklopedijose, internete.
Spustelėk aktyvią ikonėlę ir sužinok daugiau informacijos.
Elijau, ar žinai, ką dažniausiai veikdavo laisvalaikiu tavo proseneliai, kai jie buvo maži. Kokius žaidimus jie žaidė maždaug prieš 100 metų?
Radau mūsų šeimos albumą ir mačiau nuotraukų. Ten vaizduojamas laisvalaikis, senoviniai žaislai ir žaidimai – medinis arkliukas, futbolas, šachmatai, važinėjimas dviračiu ar rogutėmis. Apie senovinį žaislą – supamą arkliuką informacijos radau ir internete:
Įdomu, filme pasakojama apie supamą arkliuką ir apie tai, kaip jį pagamindavo. Žinau, kad praeityje žaislus taip pat gamino iš akmens, medžio, odos, medžiagos ar molio. Vaikai dažnai žaislus gamino patys iš to, ką rasdavo aplinkoje, arba juos gamino tėvai.
Radau informacijos ir apie senovinius vaikų žaidimus kaime:
Pastebėjau, kad praeityje vaikai neturėdavo tiek daug žaislų kaip dabar.
Susipažink, su kokiais žaislais ir žaidimais vaikai žaidžia dabartyje.
Spustelėk aktyvią ikonėlę ir sužinok daugiau informacijos.
Ką tu labiausiai mėgsti veikti laisvalaikiu?
Aš mėgstu eiti pasivaikščioti, važinėtis dviračiu, dainuoti, fotografuoti, groti pianinu, kartais žaidžiu kompiuterinius žaidimus, dėlioju dėliones. Ką laisvalaikiu veiki tu?
Man patinka važinėtis riedučiais, pasivaikščioti parke, lenktyniauti bėgimo varžybose, patinka strateginiai kompiuteriniai žaidimai, žaidimas šaškėmis, šachmatais.
Spustelėk paveikslėlius ir sužinok apie laisvalaikio veiklas ir pomėgius praeityje ir dabartiniais laikais.
Archeologinių tyrimų metu Lietuvos dabartinėje teritorijoje rasta 10–12 amžiaus (dar vadinamas vėlyvuoju geležies amžiumi) radinių: sagių, vaikiškų apyrankių, stiklo ar gintaro karoliukų ir kt.
Per archeologinius tyrimus buvo rastas 351 žaislas, daugiausia sporto žaislų – 154. Taip pat buvo rasta stalo žaidimų – 59, ūkinės veiklos žaislų – 11.
Dauguma jų rasti Vilniuje, Kernavėje ir Trakuose.
Senieji Lietuvos teritorijoje rasti stalo žaidimai ar jų liekanos – šachmatai, šaškės, nardai, kvirkatas, malūnas. Stalo žaidimams buvo naudojami akmenukai, sėklos ar riešutai ir pan.
Praeityje, maždaug prieš 100 metų, vaikai žaidė su žaislais, riedančiais ant ratukų, lėlėmis, kamuoliais ir kita. Iš natūralių medžiagų (akmens, medžio, molio) buvo gaminami vežimėliai, švilpynės, baldeliai, žaisliniai ginklai – lankai, strėlės ir kita. Manoma, kad pirmieji kamuoliai buvo gaminami iš molio ir buvo aptraukti oda. Lėles gamino iš įvairių siūlų, medžiagų atraižų, plaušų, medienos.
Žaislai ugdė vaikų sumanumą, kūrybiškumą, taip pat padėjo ruoštis būsimoms pareigoms suaugus, pavyzdžiui, vaikų taiklumą lavinantys žaidimai ruošė juos tapti gerais medžiotojais ar kariais, žaidimai su lėlėmis ruošė tapti tėvais ir rūpintis savo vaikais.
Dabartiniais laikais vaikų laisvalaikis dažniausiai yra:
sportas (futbolas, krepšinis, tinklinis, plaukimas ar kita);
menas (piešimas, keramika, šokis, teatras, muzika ar kita);
dalyvavimas koncertuose, varžybose, knygų skaitymas, filmų žiūrėjimas ar kita.
Dabartiniais laikais daugiausia žaislų pagamina fabrikuose. Jie gaminami iš plastiko, polietileno, porolono, gumos ir kitų medžiagų. Medinius žaislus dabartiniais laikais dažniausiai gamina tautodailininkai.