Kiekvienas Lietuvos etnografinis regionas turi tam tikrus tik jam būdingus kultūrinius bruožus. Tai apranga, gyvenamasis būstas, valgiai, tarmė, papročiai ir tradicijos.
Spustelėk aktyvias ikonėles ir sužinok daugiau informacijos apie Aukštaitijos regiono kultūrinius bruožus.
Aukštaičių tautiniai drabužiai
Moterų drabužiai šviesių spalvų. Baltos spalvos marškiniai, prijuostė, nuometas. Sijonai dažniausiai languoti. Liemenės siūtos iš natūralių medžiagų. Merginos galvas puošė karūnomis, gėlių vainikais. Ištekėjusios moterys ryšėjo nuometus, dėvėjo kepurėles, ryšėjo skareles. Avėjo odines nagines, turtingesnės – odinius batelius. Vakarų aukštaitės mėgo puoštis sidabriniais karoliais, rytų – koralo ir stiklo karoliukų vėriniais. Vyrų išeiginiai drabužiai buvo panašūs į raitelio aprangą. Juos sudarė paprasti drobiniai marškiniai be puošmenų, kelnės, rudinė ir auliniai batai. Dėvėjo veltinės kepures arba skrybėles.
Aukštaičių valgiai
Aukštaičių mėgstamas valgis – virtiniai. Jie labai įvairūs: su mėsa, su varške, su mėlynėmis, su vyšniomis.
Skryliai su lašinukų ir grietinės padažu – dar vienas aukštaičių mėgstamas patiekalas.
Tarmė
Aukštaičių daina „Duosiu Petrui pupų bliūdą“
Būstas
Aukštaičių gyvenamieji namai buvo ilgi ir siauri, ręsti iš gulsčių rąstų. Rąstai namo kampuose buvo sukryžiuoti. Namų stogai – šiaudiniai. Aukštaičiai namus vadindavo ir tebevadina pirkiomis arba gryčiomis.
Spustelėk aktyvias ikonėles ir sužinok daugiau informacijos apie Dzūkijos regiono kultūrinius bruožus.
Būstas
Dzūkiška pirkia panaši į aukštaitišką. Ji ilga ir siaura. Sodybą sudarė pirkia, prieš ją stovintis svirnas, už pirkios – tvartas, ją užbaigdavo į eilę sustatyti kluonai. Pirkios – dvigalės su priemene viduryje, nuo šios dar atitverta kamara. Senųjų trobesių stogai šiaudiniai.
Dzūkų tarmė
Dzūkiška daina
Dzūkiški valgiai
Paprastai valgydavo tris kartus per dieną: dažniausiai pusryčiams valgė rūgščią kopūstų ar burokėlių sriubą, didelius sklindžius, pienišką kruopų sriubą; pietums – nuo pusryčių likę krosnyje šiltai laikyti valgiai, vakarienei – bulvienė su pienu ar virtos bulvės su rūgusiu, rečiau saldžiu, pienu. Pavasarį mėgta rūgštynių sriuba. Skilandis laikytas sunkiesiems vasaros darbams.
Dzūkų tautiniai drabužiai
Moterų drabužiai margi ir spalvingi. Dėvėjo smulkiai languotus sijonus, prijuostes. Liemenės siūtos iš natūralių medžiagų. Merginos galvas puošė iš kaspinų ar juostų darytomis karūnomis, moterys dėvėjo gobtuvėlius, kepurėles, ryšėjo skareles. Avėjo nagines ar čempes, turtingesnės – batelius. Puošėsi karoliais. Vyrų svarbiausias išeiginis drabužis buvo rudinė ar švarkas. Kelnės ir liemenės – dryžuotos, languotos, marškiniai – drobiniai. Ant kaklo ryšėjo margaspalvę skarelę. Galvą dengė veltinėmis skrybėlėmis. Ir moterys, ir vyrai ryšėjo vytas ar rinktines juostas.
Spustelėk aktyvias ikonėles ir sužinok daugiau informacijos apie Žemaitijos regiono kultūrinius bruožus.
Būstas
Žemaičių sodybos buvo erdvios, su dviem kiemais. Daug pastatų (troba, klėtis, tvartai, klojimas, žardinė, rūsys, rečiau pirtis), aptvertų tvoromis. Seniausias gyvenamasis namas (numas) – su atviru ugniakuru ir ant vąšo pakabinamu katilu. 16–17 a. numą pakeitė troba.
Žemaičių tarmė
Žemaičių pasaka apie vagis
Žemaičių valgiai
Žemaičių valgiai: pusryčiams – košė su riebalų mirkalu, pietums – rūgšti bulvienė su mėsa, vakarienei – pieniška miltų arba kukulaičių sriuba, kruopynė.
Drabužiai
Žemaičių tradiciniai moterų drabužiai – išilgai dryžuoti sijonai ir prijuostės, trumpa liemenė, kelios skarelės, skaros ant pečių. Puošėsi gintaro karoliais. Iškilmingomis progomis avėjo batelius, šiokiadieniais – klumpes. Tradiciniai vyrų drabužiai – ryškiai dryžuotos arba languotos kelnės ir liemenės, durtiniai, pilkos ar samanų spalvos nuo juosmens gausiai klostuotos rudinės. Viršutiniai šiltieji drabužiai juosiami odiniu diržu. Kaklas aprišamas balta ar spalvota skarele. Galvos išeiginė danga – įvairių formų skrybėlės, puoštos povo plunksnomis.
Spustelėk aktyvias ikonėles ir sužinok daugiau informacijos apie Mažosios Lietuvos regiono kultūrinius bruožus.
Tautiniai drabužiai
Mažojoje Lietuvoje buvo audžiamos įvairios juostos. Siauros juostelės vadintos šimtaraštėmis. Jas dėvėdavo moterys. Vyrai ryšėjo įvairių raštų ir spalvų kaklaskares.
Moterys dėvėjo raštais siuvinėtus balto lino marškinius. Liemenės, prijuostės siūtos iš natūralių medžiagų, gėlėtos ar tamsios. Moterys prie juosmens segėsi ryškių spalvų siūlais siuvinėtą kapšelį –delmoną. Merginos kasas supindavo, puošė gėlėmis ir kaspinais. Moterys dėvėjo kepurėles ir ryšėjo skareles, avėjo batelius. Vyrai mūvėjo trumpas kelnes, megztas puskojines, avėjo pusbačius, juosėsi odiniu ar siuvinėtu diržu. Vilkėjo rudines, baltus marškinius, liemenes, taip pat baltus ilgus viršutinius drabužius – trinyčius, dėvėjo skrybėles su plačiais kraštais.
Mažosios Lietuvos tarmė
Pasakėčia
Būstas
Kuršių nerijos būstai dažniausiai buvo dviejų galų – šeimos ir svečių, kuriuos skyrė apie 2 metrų pločio koridorius. Bežemių arba mažažemių sodybose gyvenamasis namas kartais jungtas su ūkinėmis patalpomis. Stogų šlaitus dengė vėjalentės. Jų galai būdavo užbaigiami paukščius ar arklių galvas vaizduojančiais ornamentais. Jie buvo vadinami lėkiais. Stogus dengė nendrėmis ar čerpėmis.
Mažosios Lietuvos valgiai
Žuvų daugiausia valgė pamario, pajūrio ir ežeringų Lietuvos rajonų gyventojai. Garsėjo Kuršių marių šaltai rūkyti unguriai, orkaitėje ant lentos keptos žuvys. Kūdrose valstiečiai prisiaugindavo karpių ir karosų.
Spustelėk aktyvias ikonėles ir sužinok daugiau informacijos apie Suvalkijos regiono kultūrinius bruožus.
Suvalkiečių valgiai
Būdingi valgiai: pusryčiams mėsa su duona ir raugintais kopūstais, kiaušinienė, raugintų kopūstų sriuba arba barščiai. Pietums sausienė (sausai virtos arba troškintos bulvės) arba bulvių plokštainis, saldi vaisių sriuba (su vyšniomis) arba pašildomi nuo pusryčių likę valgiai. Vakarienei valgoma baltinta kukulaičių sriuba, bulvės su rūgusiu pienu.
Būstas
Suvalkijoje namas buvo vadinamas stuba. Trobesiai (stuba, svirnas, tvartai, klojimas) buvo statomi apie keturkampį kiemą. Stubos viduryje buvo virtuvė ir priemenė, viename gale šeimyninė stuba, kitame – seklyčia ir miegamieji kambariai. Svirnai dviejų arba trijų patalpų (rakandams ir mantai laikyti, miegoti); aruodai įrengti ant aukšto (virš lubų). Klojimas (kluonas) su šoniniais įvažiavimais, kartais prie jo pristatyta maniežinė vilktui (maniežui) laikyti. Neturtingo valstiečio sodybą dažniausiai sudarė vieno galo gyvenamasis namas (vadinamoji stubelė) ir vienas ūkinis pastatas.
Suvalkiečių tarmė
Suvalkiečių liaudies pasaka apie volungę
Suvalkiečių tautiniai drabužiai
Suvalkijos moterų drabužiai spalvingiausi, puošniausi iš lietuvių moterų tautinių drabužių. Moterų sijonai su raštais, puoštos prijuostės, galionai. Mėgtos iš karoliukų suvertos moterų galvos puošmenos.
Tradiciniai vyrų drabužiai – durtos sermėgos su klostėmis nugaroje žemiau liemens, veltinės skrybėlės plačiais kraštais. Suvalkiečiai vyrai vilkėjo šviesios spalvos (baltos, pilkos) durtines milo rudines. Buvo madingos vienspalvės kelnės, ramių spalvų liemenės, balti drobiniai marškiniai; juos juosdavosi rinktinėmis juostomis. Avėjo aulinius batus. Dėvėjo veltines skrybėles, puoštas austomis juostomis.