Spustelėk aktyvias ikonėles ir sužinok daugiau informacijos apie Aukštaitijos etnografinį regioną.
Lietuvos etnografijos muziejus
Lietuvos etnografijos muziejus – vienas didžiausių pagal užimamą plotą bei nekilnojamųjų eksponatų skaičių muziejų po atviru dangumi Europoje.
Tai vienintelis toks muziejus Lietuvoje, kuriame galima aplankyti visus regionus, pamatyti įvairių eksponatų.
Kovos už Lietuvos laisvę. Partizaninis pasipriešinimas
Aukštaitijoje kovojo Vyčio, Algimanto, Vytauto ir dalis Didžiosios kovos ir Prisikėlimo apygardų partizanų. Šiose apygardose kovojo ir žuvo Antanas Kraujelis-Siaubūnas. A. Kraujelis buvo paskutinis kovojantis Lietuvos partizanas.
Aukštaitijos didysis herbas (Lietuvos heraldikos komisijos patvirtintas 2006 m.)
Antanas Baranauskas
Aukštaitijoje, Anykščiuose, 1835 m. gimė garsus Lietuvos poetas ir vyskupas Antanas Baranauskas. Jis rašė eilėraščius, poemas. Svarbiausias kūrinys – poema „Anykščių šilelis“.
Bitininkystės muziejus
Muziejuje vyksta kasmetinė Medkopio šventė. Ji minima rugpjūčio 15 dieną. Tą dieną muziejuje galima pasiklausyti senovės mitų ir legendų, gali paragauti ir įsigyti įvairiausio medaus, gauti patarimų iš žolininkų ir bitininkų.
Stelmužės ąžuolas
Stelmužės kaime auga ypatingas ąžuolas. Jis vadinamas Stelmužės ąžuolu. Tai seniausias ąžuolas Lietuvoje ir vienas seniausių Europoje. Aukštis 23 metrai. Storis 3,5 metro.
Kernavės piliakalniai
Kernavė – senoji Lietuvos sostinė. Iki šių dienų išlikę piliakalniai: Aukuro kalnas, Lizdeikos kalnas, Mindaugo Sostas, Pilies kalnas – yra vienas šalia kito. Netoliese yra dar vienas – Kriveikiškio piliakalnis. Ant Aukuro kalno žmonės gyveno daugiau kaip prieš tūkstantį metų, čia stovėjo pilis, kurioje apsistodavo atvykęs didysis Lietuvos kunigaikštis. 14 a., užpuolus kryžiuočiams, Kernavė buvo sudeginta.
Spustelėk aktyvias ikonėles ir sužinok daugiau informacijos apie Dzūkijos etnografinį regioną.
Vilniaus senamiestis
Senamiestis, miesto senoji dalis, įstatymais saugoma miesto paveldo teritorija. Ją sudaro seniausios miesto dalys. Vilniaus senamiestis nuo 1994 m. įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.
Žuvintas
Žuvinto ežeras ir pelkė jame yra vadinami Žuvinto rezervatu. Rezervato pelkynuose yra plaukiojančių salų, kuriose peri daug įvairių rūšių paukščių.
Dzūkijos didysis herbas (Lietuvos heraldikos komisijos patvirtintas 2003 m.)
Mikalojus Konstantinas Čiurlionis
Mikalojus Konstantinas Čiurlionis – lietuvių dailininkas, kompozitorius, kultūros veikėjas, gimęs 1875 m., Varėnoje. Jis vaizdais ir spalvomis susiejo dailę ir muziką. Tai vienas žymiausių pasaulyje Lietuvos menininkų.
Lionginas Baliukevičius-Dzūkas (1925–1950)
Lionginas Baliukevičius-Dzūkas – vienas Lietuvos antisovietinių partizanų vadų, rašė dienoraštį, buvo partizanų laikraščių „Laisvės varpas“ ir „Dainavos partizanas“ redaktorius.
Adolfas Ramanauskas-Vanagas (1918–1957)
Sovietų Sąjungos okupantams aktyviai priešinosi Dzūkijos partizanai. Vienas žymiausių partizanų vadų – Adolfas Ramanauskas-Vanagas. Jis rodė darbštumo ir principingumo pavyzdį – susiejo savo veikloje pedagogo ir karininko savybe: rūpinosi partizanų kariniu mokymu, apdovanojimais, uniformos ženklais. Organizavo partizanų laikraščių leidybą, juos redagavo, rašė į partizanų spaudą.
Spustelėk aktyvias ikonėles ir sužinok daugiau informacijos apie Mažosios Lietuvos etnografinį regioną.
Pirmoji lietuviška knyga
1547 m. Mažojoje Lietuvoje (dalyje, kuri šiuo metu priklauso Rusijai) buvo išleista pirmoji lietuviška knyga – Martyno Mažvydo „Katekizmas“.
Partizaninis pasipriešinimas
Partizaninis pasipriešinimas Mažojoje Lietuvoje nevyko, nes pasibaigus Antrajam pasauliniam karui šioje teritorijoje buvo likę labai mažai vietinių gyventojų. Dalis jų žuvo arba buvo išgabenti į Vokietiją.
Kuršių nerija
Kuršių nerija, smėlio pusiasalis, skiriantis Kuršių marias nuo Baltijos jūros. Šiaurinė dalis priklauso Lietuvai, pietinė dalis – Rusijai. Daugelyje Kuršių nerijos vietų jos buvo žmonių sukurtos, kad sulaikytų vėjo pustomą smėlį. 1991 m. Lietuvoje įsteigtas Kuršių nerijos nacionalinis parkas, kuris įrašytas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą kaip kultūrinio kraštovaizdžio vertybė.
Slaptas spaudos gabenimas
Mažojoje Lietuvoje buvo leidžiami lietuviški laikraščiai „Aušra“, „Varpas“, „Tėvynės sargas“. Rusijos caro valdžiai uždraudus lietuvišką spaudą, jie slapta gabenti į Lietuvą.
Vydūnas
Vydūnas (1868–1953) (tikrasis vardas ir pavardė – Vilhelmas Storosta) – lietuvių mąstytojas ir rašytojas. Gyveno ir kūrė Mažojoje Lietuvoje. Jis visą savo gyvenimą paskyrė lietuvių ir lietuvininkų tautos reikalams.
Spustelėk aktyvias ikonėles ir sužinok daugiau informacijos apie Žemaitijos etnografinį regioną.
Vladas Montvydas
Žemaitijos partizanai kovojo Žemaičių, Kęstučio apygardose, dalyje Prisikėlimo apygardos. Žemaičių apygardos vadas Vladas Montvydas-Žemaitis (1911–1953). Jis priklausė Lietuvos šaulių sąjungai. Įrengė tris pirmąsias partizanų slėptuves, vadovavo laisvės kovoms, rūpinosi Žemaičių apygardoje leidžiamais laikraščiais „Kovojantis lietuvis“, „Malda girioje“, „Laisvės balsas“. 1952 m. buvo išleistas eilėraščių rinkinys „Laisvės kovų aidai“.
Žemaitė
Žemaitijos Bukantės kaime gimusi Julija Beniuševičiūtė-Žymantienė (1845–1921) rašytoja tapo būdama 50 metų. Ji save vadino Žemaite. Parašė apie 150 įvairių kūrinių, dalyvavo nacionaliniame judėjime.
Kryžių kalnas
Kryžių kalnas – išskirtinė Lietuvos vieta. Ant jo yra pastatyta daugiau kaip 200 000 įvairių kryžių, koplytstulpių, šventųjų statulėlių bei paveikslų. Ant kryžių sukabinta daugybė rožinių ir kryželių.
Kryžių kalnas gausiai lankomas turistų ir šalies gyventojų.
Pasakojama, kad pirmieji kryžiai buvo pastatyti po 1831 m. sukilimo, nužudytų sukilėlių atminimui.
Medvėgalis
Medvėgalis yra aukščiausia Žemaitijos kalva Šilalės rajone. Kalva turi dvi viršūnes. Aukštesniojoje yra aukščiausia Žemaičių aukštumos vieta (234,64 m), žemesniojoje, vadinamoje Pilies kalnu, yra Medvėgalio piliakalnis ir kūlgrinda. Medvėgalis ir gretimos kalvos 1960 m. paskelbtos kraštovaizdžio istoriniu draustiniu.
Spustelėk aktyvias ikonėles ir sužinok daugiau informacijos apie Suvalkijos etnografinį regioną.
Jonas Basanavičius
Jonas Basanavičius (1851–1927) gimė Ožkabalių kaime. Jis buvo vienas žymiausių lietuvių tautinio sąjūdžio, kultūros ir mokslo veikėjų. 1918 m. vasario 16 d. jis kartu su kitais Lietuvos Tarybos nariais pasirašė Lietuvos Nepriklausomybės Aktą, skelbiantį Lietuvos valstybės sukūrimą.
Suvalkijos partizanai
Suvalkijos partizanai veikė Tauro apygardoje. Vienas žinomiausių Suvalkijos partizanų buvo Juozas Lukša-Daumantas. Aktyviai įsitraukė į Lietuvos pasipriešinimą sovietiniam okupaciniam režimui, buvo vienas iš partizanų vadų. Rašė knygas apie partizanų pasipriešinimą lietuvių ir kitomis užsienio kalbomis.
Vištytis
Suvalkijoje yra Vištyčio ežeras. Į ežerą įteka 15 upelių. Šiaurėje prie Vištyčio yra Vištyčio miestelis. Lietuvoje esanti Vištyčio dalis priklauso Vištyčio regioniniam parkui.