Butus ir namus žmonės saugo šarvo durimis ir spynomis. Virtualioje erdvėje raktas, apsaugantis jūsų duomenis, yra slaptažodis.
Slaptažodis yra ženklų (raidžių, skaičių ir kitų ženklų) junginys, kurį sugalvoja pats žmogus. Tai patys svarbiausi kiekvieno žmogaus asmens duomenys virtualioje erdvėje.
Taip, kaip namams renkamės kuo saugesnę spyną, paskyroms virtualioje erdvėje turime susikurti kuo saugesnius slaptažodžius.
Spustelėk aktyvias ikonėles ir sužinok, kaip sukurti saugų slaptažodį.
Slaptažodis turi būti sudarytas iš atsitiktinių simbolių, kad tai nebūtų koks konkretus žodis.
Kuo daugiau įvairių simbolių yra slaptažodyje (skaičiai, mažosios bei didžiosios raidės, įvairūs specialūs simboliai, pvz., +, ) , * ir pan.), tuo jis saugesnis. Pvz., slaptažodis Sp1:)_abm yra saugesnis už slaptažodį namelis1.
Kuo ilgesnis bus slaptažodis, tuo geriau. Trumpiausias galimas slaptažodis turėtų būti bent 8 simbolių.
Niekada nereikėtų užsirašinėti slaptažodžių ant popieriaus ar ten, kur jie būtų lengvai pasiekiami kitiems žmonėms.
Sužinojote taisykles, kurių laikydamiesi galite sukurti saugius slaptažodžius savo paskyroms. Kad jūsų prisijungimai virtualioje erdvėje laikui einant išliktų saugūs, patartina laikytis dar dviejų patarimų.
Spustelėk aktyvias ikonėles ir sužinok dar du patarimus slaptažodžio saugumo išlaikymui.
Kiekviename tinklalapyje registruojantis reikėtų naudoti skirtingą slaptažodį. Daugelis iš mūsų dažnai naudojame tą patį slaptažodį visose svetainėse.
Kad išlaikytumėte stiprų slaptažodį, reikėtų juos keisti. Rekomenduotina slaptažodį pasikeisti kas tris mėnesius. Kai kurie tinklalapiai (pavyzdžiui, bankų puslapiai), praėjus tam tikram laikotarpiui, automatiškai prašo atnaujinti savo slaptažodį.
Perskaičius šiuos patarimus, kyla nerimo, kad naudodami daug ir skirtingų slaptažodžių, dažnai juos keisdami, rizikuojame pamiršti, kadangi užsirašyti nepatariama, kad kiti žmonės lengvai jų nepamatytų.
Svarbu žinoti, kad kiekvienoje svetainėje yra slaptažodžio priminimo paslauga. Jei paprašysite jums priminti pamirštą slaptažodį, jūsų bus prašoma nurodyti elektroninį paštą, į kurį bus išsiųstas slaptažodžio priminimas. Dėl šios priežasties labai svarbu visuomet prisiminti elektroninio pašto slaptažodį ir jį ypač saugoti, aišku, prieš tai slaptažodžiu apsaugojus patį kompiuterį.
Jau aptarėme, kad savo ir kitų žmonių asmeninius duomenis reikia saugoti ir neskelbti viešai virtualioje aplinkoje. Sužinoję juos piktavaliai gali įsilaužti į jūsų paskyras internetiniuose puslapiuose, jūsų vardu rašyti įžeidžiančius laiškus, jus apvogti ir kitaip pakenkti. Taip pat aptarėme, kad virtualioje aplinkoje turime elgtis sąžiningai ir neskleisti melagingos informacijos.
Gali kilti klausimas: kaip man prisistatyti, kad aš būčiau sąžiningas, bet nepakenkčiau sau ir neatskleisčiau savo tapatybės?
Spustelėk aktyvią ikonėlę ir sužinok, kaip prisistatyti virtualioje erdvėje.
Yra puiki išeitis, kaip neatskleidus savo tikrojo vardo ir pavardės sąžiningai bendrauti virtualioje erdvėje. Tai susigalvoti slapyvardį ir juo prisistatinėti. Tuomet neprireiks jokios kitos asmeninės informacijos. Taip, kaip jungdamiesi prie elektroninio dienyno ar mokymosi aplinkos naudojame prisijungimo vardą ir slaptažodį, galime ir kituose puslapiuose tą patį daryti. Svarbu atsiminti, kad savo prisijungimo duomenis (prisijungimo vardą ir slaptažodį) taip pat būtina saugoti ir negalima atskleisti kitiems asmenims.
Kaip ir realiame gyvenime, taip ir virtualioje erdvėje, žaidimai gali būti labai skirtingi. Renkantis, kokį žaidimą žaisti, labai svarbu pagalvoti, kokią prasmę turi žaidimas, ko jis moko, kuo yra naudingas, ar skirtas vaikams, ar žaisdamas elgiesi saugiai.
Spustelėk aktyvias ikonėles ir sužinok daugiau apie žaidimų saugumą ir privatumą.
Atsakyk į klausimus
Kokio amžiaus žmonėms rekomenduojamas žaidimas?
Kokius asmeninius duomenis pateikiame žaidime?
Kas yra tavo draugai komandiniuose virtualiuose žaidimuose?
Kiekvieno žaidimo gamintojas visada įvertina, kokio amžiaus žmonėms žaidimas yra skirtas. Taip kūrėjai apsaugo žaidėjus nuo jų amžiui netinkamo turinio. Į šį apribojimą svarbu atkreipti dėmesį, nes pasirinkus ne savo amžiui skirtą žaidimą gali būti per sunkus žaidimo siužetas, nesuprantamos taisyklės, galima susidurti su informacija, kuri išgąsdins ar privers jaustis nesaugiai.
Kaip ir bet kurioje virtualioje svetainėje, taip ir žaidimuose, labai atsakingai reikia pateikti savo asmeninius duomenis. Pateikti tik būtinus duomenis. Patarimas – registruokitės ir kitus veiksmus, susijusius su asmeninių duomenų pateikimu, atlikite drauge su tėvais.
Spustelėk aktyvius paveikslėlius ir sužinok, kur kreiptis pagalbos, kai jautiesi nesaugus virtualioje erdvėje.
Papasakok suaugusiems (tėveliams, mokytojui ar kitam suaugusiam, kuriuo pasitiki) apie tave ištikusias problemas internete. Nebijok, jei jie sutriks ar nusimins. Atsimink, kad jie tavimi pasirūpins ir tave apgins.
Vaikai ir paaugliai, susidūrę su grėsmėmis ir skaudinančiomis patirtimis internete, gali kreiptis pagalbos į „Vaikų liniją“ nemokamu telefono numeriu 116111, kasdien nuo 11.00 iki 23.00 val., taip pat parašyti laišką ar pasikalbėti gyvai internetu, svetainėje www.vaikulinija.lt .
Susidūrus su netinkama informacija internete, labai svarbu apie tai pranešti. Tai galima padaryti interneto karštąja linijawww.svarusinternetas.lt .