Spustelėk aktyvias ikonėles ir sužinok, kas yra žemėlapis.
Pasižiūrėkime į paveikslėlius. Kaip jūs manote, kuris iš šių paveikslėlių yra žemėlapis?
Pirmasis paveikslėlis yra Lietuvos žemėlapis.
Kitas paveikslėlis yra Vilniaus nuotrauka.
O trečiasis yra etiketė.
Žemėlapis – sumažintas ir apibendrintas Žemės teritorijos arba kitokios erdvės srities vaizdas plokštumoje. Jame pateikiama informacija apie pasirinktus tos erdvės objektus, jų savybes ir sąsajas. Žemėlapis yra popieriaus lapas arba vaizdas ekrane, jis rodo, kaip atrodo miestas, šalis ar net visas pasaulis. Tai sumažintas teritorijos vaizdas. Jis gali būti labai detalus arba rodyti tik pagrindinius dalykus, tokius kaip gatvės, pastatai, upės ir parkai.
Spustelėk paveiksėlius ir sužinok, kam reikalingi žemėlapiai.
Žemėlapiai padeda mums rasti kelią. Jei einame į naują vietą, žemėlapis parodo, kur mes esame ir kur turime eiti.
Miestų planuotojai, inžinieriai ir architektai, naudoja žemėlapius, kad projektuotų ir tvarkytų miestus, gatves, parkus, pastatus ir kitą infrastruktūrą.
Žemėlapiai naudojami stebėti gamtos išteklius, pavyzdžiui, miškus, upes, ežerus, bei sekti aplinkos pokyčius. Jie padeda planuoti gamtos apsaugos priemones ir stebėti, kaip jos veikia.
Mokslininkai naudoja žemėlapius įvairiems tyrimams, pavyzdžiui, seismologijai, meteorologijai ir gyvūnų, ir augalų buveinių tyrimams.
Policija, greitoji medicinos pagalba ir ugniagesiai naudoja žemėlapius, kad greitai rastų kelią į nelaimės vietą ir koordinuotų gelbėjimo darbus.
Žemėlapio sudarymui reikia surinkti didžiulį kiekį duomenų – juk tokiuose planuose žymima vyraujanti augmenija, vandens telkiniai, pastatai, gatvės ir kiti objektai.
Spustelėk aktyvias ikonėles ir sužinok, kaip sudaromi žemėlapiai.
Žemėlapių sudarymui reikalingi itin tikslūs žemės, pastatų ir kitų objektų matavimai, kuriais užsiima geodezininkai.
Šiuolaikinių skaitmeninių žemėlapių sudarymui naudojami modernūs žemės matavimo prietaisai, 3D skeneriai, naujausios kompiuterinės programos ir net kosminės technologijos.
Spustelėk aktyvias ikonėles ir sužinok, kaip nagrinėti žemėlapį.
Surask žemėlapio legendą (dažniausiai kampe), kuri paaiškina, ką reiškia visi žemėlapio simboliai, spalvos ir ženklai.
Nustatyk kryptis ir sužinok, kur yra šiaurė, pietūs, rytai ir vakarai.
Pasižiūrėjęs į legendoje esančius sutartinius ženklus, pabandyk rasti upes, ežerus, miestus, kelius ir kitus svarbius objektus, pažymėtus žemėlapyje.
Visi žemėlapiai yra sudaryti atsižvelgiant į pagrindines pasaulio kryptis.Pagrindinės pasaulio kryptys, padedančios orientuotis, yra Šiaurė (N), Pietūs (S), Rytai (E), Vakarai (W).
Spustelėk aktyvias ikonėles ir patyrinėk Lietuvos žemėlapį.
Kartu patyrinėkime administracinį ir gamtinį Lietuvos žemėlapius. Kas juose pavaizduota?
Parodytos Lietuvos valstybės teritorijos ribos.
Žemėlapyje pavaizduoti didžiausi miestai, tokie kaip Vilnius (sostinė), Kaunas, Klaipėda, Šiauliai ir Panevėžys, taip pat mažesni miestai ir miesteliai. Legendoje jie pažymėti sutartiniais ženklais.
Žemėlapyje gali matyti upes, ežerus, tvenkinius ir Baltijos jūros pakrantę. Didžiausios upės yra Nemunas ir Neris. Didžiausi ežerai yra Drūkšiai ir Dysnai. Legendoje upės pavaizduotos sutartiniu ženklu , o ežerai ir tvenkiniai – .
Žemėlapyje parodyti pagrindiniai keliai, automagistralės , geležinkelio linijos ir pagrindiniai keliai , jungiantys miestus.
Žemėlapyje gali pamatyti aukščio skirtumus, kalvas ir lygumas. Žalia spalva pavaizduotos lygumos, ruda – aukštumos.
Spustelėk aktyvias ikonėles ir patyrinėk pasaulio žemėlapį.
Patyrinėkime pasaulio žemėlapį. Šiame žemėlapyje vaizduojama sausuma ir vanduo. Mėlyna spalva žymimi vandens plotai.
Žemynai – tai dideli sausumos plotai, apsupti vandens. Vanduo sudaro du trečdalius viso Žemės paviršiaus.
Pasaulio žemėlapyje pavaizduoti žemynai – Europa, Azija, Australija, Afrika, Pietų Amerika, Šiaurės Amerika, Antraktida.