Visos temos
Aplinkos pažinimas

Antarktida yra Pietų ašigalyje, tai penktas pagal dydį pasaulio žemynas. Žemyną supa Pietų vandenynas. Tai sausiausias, labiausiai vėjuotas ir šalčiausias žemynas pasaulyje. Antarktidos centre daug šalčiau nei prie kranto. Visą Antarktidą dengia ledo dykumos, čia daugiausia gyvena jūrų gyvūnai ir paukščiai.

Antarktidos klimatas šalčiausias visoje Žemėje. Žemyne yra tik du sezonai: vasara, kai žemynas pasisukęs į saulę, ir žiema, kai jis nusisukęs nuo saulės. Oro temperatūra žemyno gilumoje žiemą nukrenta iki –80 °C, o vasarą pakyla iki –30 °C. Šilčiausi pakrančių regionai vasarą įšyla iki 0 °C. Antarktidoje temperatūra yra tokia žema, kad kai kuriose jos dalyse niekada neištirpsta sniegas.

Sniegas Antarktidos žemyne beveik netirpsta. Šį žemyną dengia nuolatinio ledo sluoksnis, sudarytas iš 90 % viso Žemės gėlojo vandens. Ledo vidutinis storis siekia 1,6 km. Tik labai maža dalis žemyno nėra uždengta ledu ir daugiausia tokių vietų ties pakrantėmis. Nepaisant to, kad Antarktida yra padengta ledu, ji laikoma didžiausia dykuma dėl ekstremaliai mažo kritulių kiekio.

Antarktida gaublio žemėlapyje

Dėl žemos temperatūros Antarktidos žemyne gyvūnams išgyventi sunku. Tačiau yra tokių rūšių gyvūnų, kurie prisitaikę gyventi atšiauriomis sąlygomis. Žemyne gyvena apie 12 rūšių paukščių. Pakraščiuose peri pingvinai. Pakrantėse veisiasi banginiai ir ruoniai.

Spustelėk paveikslėlius ir sužinok apie kelis Antarktidos gyvūnus.

Antarktidoje augalija labai skurdi. Vasarą želia samanos ir kerpės, auga tik kelios žydinčių augalų rūšys, neauga jokie medžiai ar krūmai. Antarktidos pusiasalio pakrantėje auga vienametės miglės, antarktinės šluotsmilgės, antarktiniai vėdrynai, antarktinės sidabražolės. 

Spustelėk paveikslėlius ir sužinok apie kelis Antarktidos augalus.

Antarktida – vienintelis žemynas, kuriame nėra vietinių gyventojų žmonių. Antarktidoje per šalta, kad žmonės galėtų gyventi nuolat. Žemyno teritorija yra saugoma, joje esantys ištekliai gali būti naudojami tik taikiems tikslams arba moksliniams tyrimams.

Spustelėk aktyvias ikonėles ir sužinok apie gyvenimą Antarktidoje.

Atgal
Pirmyn
Atgal
Pirmyn