Pietų Amerikos žemyno didžioji dalis yra pietiniame pusrutulyje, tai ketvirtas pagal dydį žemynas pasaulyje. Vakaruose nuo žemyno yra Ramusis, rytuose – Atlanto vandenynai.
Spustelėk aktyvią ikonėlę ir sužinok apie Panamos sąsmauką.
Pietų Ameriką su Šiaurės Ameriką tarp Ramiojo bei Atlanto vandenynų jungia nedidelė žemės juosta, vadinama Panamos sąsmauka.
Pietų Amerikos klimatas ir kraštovaizdis yra nepaprastai įvairūs – nuo karštų atogrąžų iki vėsių kalnų ir sausų dykumų. Žemyne yra aukščiausi kalnai pasaulyje, didžiausi atogrąžų miškai ir didžiausios upės.
Spustelėk aktyvias ikonėles ir sužinok apie Pietų Amerikos klimatą ir kraštovaizdį.
Amazonė
Didelius plotus žemyne užima Amazonės baseinas, kuriame vyrauja visžaliai pusiaujo miškai.
Andų kalnai
Palei vakarinį žemyno pakraštį driekiasi ilgiausia pasaulyje kalnų grandinė – Andai.
Atakamos dykuma
Sausiausia pasaulyje dykuma. Vietovė tokia sausa, kad naudojama kaip Marso ekspedicijų bandymų zona. Dykuma yra 128 000 kvadratinių kilometrų.
Angelo krioklys
Aukščiausias pasaulyje krioklys, esantis Venesueloje. Vanduo krinta apie 807 metrus.
Kaieteur krioklys
Gajanoje yra vienas galingiausių krioklių pasaulyje. Jis keturis kartus didesnis nei Niagaros krioklys.
Amazonės upė
Didžiausia upė pasaulyje. Jos ilgis yra 6400 km, o didžiausias plotis – 100 km.
Pietų Amerikoje yra unikalių gyvūnų ir augalų rūšių, kurių daugelis aptinkami tik šiame žemyne. Žaliuoja didžiausi pasaulyje drėgnieji miškai. Jie auga palei ilgiausią Pietų Amerikos upę Amazonę, drėkinančią didžiulius džiunglių plotus. Amazonės drėgnieji miškai ilgą laiką buvo laikomi Žemės plaučiais, padedančiais sugerti oro taršą, tačiau mokslininkų atliktų tyrimų išvadose teigiama, kad gaisrai, žemės paskirties keitimas, miškų kirtimas ir sausros nualino daugiau nei trečdalį miškų.
Spustelėk aktyvias ikonėles ir sužinok apie kelis Pietų Amerikos gyvūnus ir augalus.
Anakonda
Tai pati didžiausia pasaulyje gyvatė, galinti užaugti iki 9 metrų ilgio. Paplitusi Pietų Amerikos atogrąžų srityse, daugiausia Amazonijoje ir Orinoko pelkėse ir upėse.
Jaguaras
Viena didžiausių pasaulyje kačių šeimos, plėšriųjų žinduolių rūšių. Pasižymi nepaprastu judrumu, gali lipti, plaukti ir šokinėti į aukštį, kelis kartus viršijantį jų kūno ilgį. Jų balsas panašus į staugimą ar kaukimą. Mėgstamiausia buveinė yra atogrąžų miškai.
Lamos
Gyvena Andų kalnuose. Amerikoje naudojamos kaip nešuliniai gyvuliai, taip pat auginamos mėsai ir vilnai.
Piranijos
Žuvys, turinčios aštrius dantis. Randamos Amazonės upėje. Nors jos ir nėra didelės, bet pavojingos net dideliems gyvūnams. Dažniausiai gyvena būriais.
Amazonės delfinai
Rožiniai upiniai delfinai gyvena Amazonės upėje ir jos intakuose.
Didžioji skruzdėda
Šis gyvūnas yra žinomas dėl savo ilgo snukio ir dar ilgesnio liežuvio bei gebėjimo suvalgyti tūkstančius skruzdžių per dieną. Paplitęs Centrinėje ir Pietų Amerikoje.
Tinginys
Šie gyvūnai juda lėtai dėl lėtos medžiagų apykaitos, kuri leidžia jiems taupyti energiją, Tinginiai yra gerai prisitaikę gyventi medžiuose ir misti lapais.
Papūga aras
Aros – spalvingos papūgos, dažnai sutinkamos atogrąžų miškuose.
Andinis kondoras
Andinis kondoras – didžiausias sklandantis paukštis, randamas Andų kalnuose.
Kapibaros
Kapibaros – didžiausi pasaulyje graužikai, dažniausiai randami netoli vandens telkinių.
Kaučiuko medis
Kaučiuko medis naudojamas gumos gamybai. Išgaunamas natūralus kaučiukas.
Didžiausia Pietų Amerikos šalis yra Brazilija. Didžiausi miestai: Buenos Airės, San Paulas, Rio de Žaneiras. Daugelis Pietų Amerikos gyventojų gyvena miestuose. Kaimo vietovėse gyvenantys žmonės verčiasi žemdirbyste. Jie augina kakavmedžius, kavamedžius, bananus, vynuoges, apelsinus, mandarinus. Pietų Amerika garsi dėl savo švenčių ir festivalių, tokių kaip karnavalas Brazilijoje, kur pritraukia milijonus turistų iš viso pasaulio.
Spustelėk aktyvias ikonėles ir sužinok apie gyvenimą Pietų Amerikoje.