Šiaurės Amerika yra šiauriniame ir vakariniame Žemės pusrutuliuose. Tai trečias pagal dydį žemynas po Azijos ir Afrikos. Su žemynu ribojasi trys vandenynai – Ramusis, Atlanto ir Arkties.
Šiaurės Amerikos klimatas įvairus dėl žemyno dydžio: nuo šaltų ir snieguotų regionų šiaurėje iki karštų ir drėgnų regionų pietuose. Geografinių zonų įvairovė lemia įvairų žemės paviršių: uolėti Kordiljerų kalnai vakaruose, derlingos Didžiosios lygumos centre ir apaugę Apalačų kalnai rytuose.
Spustelėk aktyvias ikonėles ir sužinok apie Šiaurės Amerikos klimatą ir kraštovaizdį.
Kordiljerų kalnai
Uolėti Kordiljerų kalnai palei vakarinę Šiaurės Amerikos pakrantę.
Didysis kanjonas
Jungtinėse Amerikos Valstijose, Arizonos valstijoje, stačių šlaitų tarpeklis, vienas didžiausių kanjonų pasaulyje.
Didžiosios lygumos
Lygumos pasižymi derlingomis dirvomis, plačiomis stepėmis, kuriose vyrauja žemės ūkis, ypač kviečių ir kukurūzų auginimas.
Upė Misisipė
Didžiausia Šiaurės Amerikos ir viena didžiausių pasaulio upių. Ilgis 3 950 km.
Niagaros krioklys
Niagaros krioklys – labiausiai žinomas pasaulyje krioklys.
Grenlandija
Didžiausia pasaulyje sala. Būdingos labai šaltos žiemos ir trumpos, vėsios vasaros. Salos pakrantėse klimatas šiek tiek švelnesnis.
Nuo tundros šiaurėje iki dykumų pietvakariuose ir miškų rytuose bei centrinėje dalyje aptinkama įvairių augalų ir gyvūnų. Kai kurie gyvūnai yra būdingi tik tam tikriems regionams, o kiti gyvena visame žemyne. Šiaurėje auga tundros augalai, tokie kaip samanos ir žemaūgiai krūmai, vidutinio klimato zonose – mišrūs lapuočių ir spygliuočių miškai, o pietuose – įvairūs kaktusai ir sukulentai. Didžiosiose lygumose vyrauja prerijų žolės, o kalnų regionuose randama įvairių aukštikalnių augalų.
Spustelėk paveikslėlius ir sužinok apie kelis Šiaurės Amerikos gyvūnus ir augalus.
Aligatoriai
Amerikos aligatorius yra didelis roplys, gyvenantis JAV pietryčių pelkėse, ežeruose, upėse. Jie gali užaugti iki 4 metrų ilgio ir sverti per 400 kilogramų.
Plikieji ereliai
Didingas paukštis, žinomas kaip JAV nacionalinis paukštis ir simbolis. Aptinkama Šiaurės Amerikoje. Gyvena šalia didelių vandens telkinių, tokių kaip upės, ežerai ir pakrantės.
Bizonai
Šiaurės Amerikos bizonas yra vienas didžiausių Šiaurės Amerikos gyvūnų. Jį galima rasti visoje Šiaurės Amerikoje, nuo užšalusios šiaurės iki pietvakarių dykumų.
Juodasis lokys
Šiaurės Amerikoje gyvena 3 skirtingos lokių rūšys. Nuo mažiausių iki didžiausių – tai juodasis lokys, rudasis lokys ir baltasis lokys. Baltasis lokys randamas tolimiausioje Šiaurės Amerikos šiaurėje. Juodasis lokys yra labiausiai paplitęs iš visų Šiaurės Amerikos lokių. Šiaurės Amerikoje rudieji lokiai randami daugiausia Kanadoje.
Meškėnai
Tai mažo dydžio naktiniai žinduoliai, kuriems būdingas juodai pilkas kailis ir kaukės formos dėmės aplink akis. Jie yra labai išradingi ir prisitaikę gyventi įvairiose aplinkose, dažnai ieškodami maisto sugeba atidaryti įvairias uždaras talpas.
Skunsai
Skunsai yra vidutinio dydžio žinduoliai, žinomi dėl savo gebėjimo apsisaugoti išskiriant aštriai kvepiančius skysčius.
Didžioji sekvoja
Vienas didžiausių medžių Žemėje. Siekia 110 metrų. Auga Šiaurės Amerikos žemyno vakarų pakraštyje.
Magnolija
Paplitusi daugiausia Pietų, Centrinėje Amerikoje.
Prieš atvykstant europiečiams į Šiaurės Ameriką, čia klestėjo įvairios indėnų tautos, turinčios savo unikalias kultūras ir gyvenimo būdus. Šiandien Šiaurės Amerika yra įvairi kultūrinė mozaika, kurioje susimaišė indėnų, europiečių, afrikiečių ir kitų tautų palikimai. Tai vienas kultūriškai įvairiausias pasaulio regionas. Didžiausios pagal gyventojų skaičių Šiaurės Amerikos valstybės: Jungtinės Amerikos Valstijos, Meksika, Kanada. Žmonių gyvenimas yra labai įvairus: gyvenama tiek didmiesčiuose, tokiuose kaip Niujorkas ir Los Andželas, kur nuolatinis šurmulys, tiek kaimiškose vietovėse – prerijose, kalnuose ir salose.
Spustelėk aktyvias ikonėles ir sužinok apie gyvenimą Šiaurės Amerikoje.
Dangoraižiai
Jungtinėse Amerikos Valstijose yra daugybė dangoraižių. Pats aukščiausias – centrinis Naujojo Pasaulio prekybos centro komplekso pastatas.
Indėnai
Indėnai – pirmieji Amerikos gyventojai. Šiandien indėnai gyvena visame Šiaurės Amerikos žemyne, daugiausia Meksikoje. Tipis – Šiaurės Amerikos indėnų medžiotojų kilnojamas gyvenamasis būstas.